1ο Πανευρωπαϊκό Φόρουμ των Εδρών Jean Monnet για υποψήφιους διδάκτορες και νέους ερευνητές στις Ευρωπαϊκές Νομικές Σπουδές: “Η Ευρώπη σε Σταυροδρόμι: Προκλήσεις και Προοπτικές”

poster-finalH Έδρα Jean Monnet του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε συνεργασία με την Έδρα Jean Monnet της Νομικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και το Europe Direct της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής σας προσκαλούν στο «1ο Πανευρωπαϊκό Φόρουμ των Εδρών Jean Monnet για υποψήφιους διδάκτορες και νέους ερευνητές στις Ευρωπαϊκές Νομικές Σπουδές» με τίτλο “Η Ευρώπη σε Σταυροδρόμι: Προκλήσεις και Προοπτικές” που θα ξεκινήσει την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015 στις 15.00 και θα τελειώσει το Σάββατο 9 Μαΐου 2015 στις 14.30 στην Αίθουσα Συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Οι υποψήφιοι διδάκτορες, που προέρχονται από τα Πανεπιστήμια επτά κρατών μελών την ΕΕ, θα παρουσιάσουν και θα συζητήσουν την έρευνά τους με τη Συμβουλευτική Επιστημονική Επιτροπή για θέματα ζωτικής σημασίας της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης που αφορούν τα συνταγματικά ζητήματα της ΕΕ, την επίδραση της ΕΕ στον δημόσιο τομέα των κρατών μελών, τις προκλήσεις στην εσωτερική αγορά και στο εξωτερικό εμπόριο και τη διαχείριση της οικονομικής και χρηματοπιστωτικής κρίσης. Επίσης θα γίνουν ομιλίες από Καθηγητές που διδάσκουν στα Πανεπιστήμια London School of Economics, Universitat Autonoma de Barcelona, College of Europe, Mordovia Ogarev State University, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και Πειραιώς.

Η εκδήλωση υποστηρίζεται από τον Δικηγορικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης, την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, την Ευρωπαϊκή Ενωση Νέων Νομικών (European Law Students΄ Association -ELSA) και άλλους φορείς.

Η είσοδος είναι ελεύθερη – θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης.

Πατήστε εδώ για το συνημμένο πρόγραμμα

programme-page1

programme-page2