Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Summer Seminar “Policy Discourses on Intercultural Dialogue, EU Values and Diversity”, που διοργάνωσε το “Jean Monnet Project – EU Vadis” στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας από τις 30 Ιουνίου ως τις 3 Ιουλίου 2019, και πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του Κέντρου Αριστείας Jean Monnet “Ευρωπαϊκός Συνταγματισμός και Θρησκεία(ες)” της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ.

Συγκεκριμένα στο πλαίσιο του Summer Seminar πραγματοποιήθηκαν με την συνεισφορά του Κέντρου Αριστείας οι εξής διαλέξεις (1/7/2019):

— “Religion and access to social rights – recent developments and current trends from a Nordic perspective”, της Καθηγήτριας A.S. Lind (Πανεπιστήμιο της Uppsala) και

— “Respecting Choices, Beliefs and Values at the End of Life: Dementia, Relationality and Care”, της Καθηγήτριας R. Harding (Πανεπιστήμιο του Birmingham).