Συντονισμός: Δέσποινα Αναγνωστοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Μέλος του Κέντρου Αριστείας Jean Monnet ΑΠΘ

Χαρά Καυκά,  Διδάκτωρ Δημοσίου Δικαίου, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια Νομικής Σχολής ΑΠΘ, Δικηγόρος

«Θρησκευτικά σύμβολα στις δικαστικές και στις σχολικές αίθουσες με αφορμή την απόφαση 71/2019 της Ολομέλειας του ΣτΕ»

Νικόλαος Γαϊτενίδης, Διδάκτορας Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Μέλος του Κέντρου Αριστείας Jean Monnet ΑΠΘ

«Ελευθερία της τέχνης και σεβασμός θρησκευτικού συναισθήματος: Όταν τα δικαιώματα δεν είναι συμβατά»

Μιχάλης Παπαγεωργίου,  Δικηγόρος, Υπ. Διδάκτωρ Δημοσίου Δικαίου Νομικής ΕΚΠΑ, Visiting Research Fellow Wolfson College University of Cambridge (Faculty of Law)

«Η λειτουργική οριοθέτηση της θρησκευτικής ελευθερίας του Πατριαρχικού καθεστώτος στην ελληνική έννομη τάξη. Από τα θεσμικά κενά του κράτους δικαίου, στις δυναμικές συνέργειες του ενιαίου Συνταγματισμού»

Δάφνη Λίμα,  Δικηγόρος, Υπ. Διδάκτωρ Νομικής Σχολής ΑΠΘ, Μέλος του Κέντρου Αριστείας Jean Monnet ΑΠΘ

«Καταπολεμώντας τις διακρίσεις στη βάση της θρησκείας και άλλων χαρακτηριστικών μέσω του ποινικού δικαίου: ενωσιακό και εθνικό πλαίσιο»

Βιβή Χαδιού,  Δικηγόρος, Υπ. Διδάκτωρ Νομικής Σχολής ΑΠΘ

«Υπόθεση ΕΔΔΑ, 31.10.2019, Παπαγεωργίου και λοιποί κ. Ελλάδας. Το δικαίωμα στην αρνητική θρησκευτική ελευθερία»

Συζήτηση